Aşıklı Höyük El Sanatları Atölyesi

2010 yılında başlayan projelerimizden biri Aşıklı Höyük El Sanatları Atölyesi. Silvia Arsebük'ün yönetiminde gerçekleşen çalışmada, Aşıklı Höyük çevresinde 10 bin yıl önce yetişen ve kullanılan, günümüzde de görülen ebegümeci, çitlembik, sığır kuyruğu, badem, nohut, çevrince gibi bitkilerin desenleri boyama yöntemiyle kumaş üzerine aktarılıyor. Bu desenlerden çanta, kalem-gözlük kılıfı, yastık kılıfı gibi Aşıklı Höyük temalı ürünler yapılmaktadır.

Atölye çalışmasının temel amacı Kızılkayalı kadın ve genç kızların el becerilerini geliştirmek, sosyal ve kişisel gelişimlerine yardımcı olmak, bir yandan da aile bütçelerine katkıda bulunmaktır. Bölgede yaşayan kadın ve genç kızlara çeşitli olanaklar sağlayacak ve kazı ekibinin yerel halkla etkileşiminin güçlendirilmesine yardım edecektir. Gülağaç Kaymakamlığı Halk Eğitim Müdürlüğü vasıtasıyla satılan ürünlerden elde edilen gelir, çalışmayı yapan Kızılkayalı kadınlara verilmektedir.

Aşıklı bitkileri bu projenin 1. seri desenlerini oluşturmaktadır. 2. seri Aşıklı Höyük'te bulunmuş, kimilerinin soyu tükenmiş hayvanları kapsamaktadır. 3. seri Orta anadolu konut mimarisinin en eski örneğini oluşturan Aşıklı Höyük kerpiç evleri.