Kızılkaya Etnografya Merkezi

Kızılkaya Köyü’nün geleneksel yaşamına dair izlerin iyice silinmeden korunarak sergilenmesi, gerek köyün geçmişinin yaşatılması, gerek bu kültürel mirasın genç kuşaklara aktarımı, gerekse dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen ziyaretçilerin geleneksel köy yaşamını yerinde görmeleri bakımından önemlidir. Kızılkaya Köyü ile on bin yıllık Aşıklı Köyü arasında bir köprü görevi görmesi planlanan bir sergileme mekanına duyulan ihtiyaç, geniş kapsamlı bir projenin ivedilikle ele alınmasını sağlamıştır.

Yönetimi Gülağaç Kaymakamlığı, Gülağaç Halk Eğitimi Merkezi, Aşıklı Kazı ve Araştırma Projesi ekibinden oluşan “Medeniyet Beşiği Aşıklıhöyük” projesi, Kızılkaya Etnografya Merkezi’nin oluşturulması ve düzenlemesini de içermektedir. Ahiler Kalkınma Ajansı (AHİKA)’nın mali desteğiyle Gülağaç Halk Eğitimi Merkezi’nin koordinatörlüğünde yürütülecek olan bu projede merkezin düzenlenmesi proje iştirakçisi olarak bizlerin yükümlülüğündedir.

Köy sakinleri tarafından, ilerde sergilenmek üzere tarafımıza armağan edilen etnografik eşyaların, kazı ekibi tarafından hediye edenlerin adlarıyla birlikte dökümü ve belgelenmesi yapılmış ve bazılarının (özellikle ahşap olanlar) konservasyonuna başlanmıştır. Bulgur küreğinden arı kovanına, harman süpürgesinden nazarlığa kadar çok çeşitli etnografik değerdeki eşya, Gülağaç Kaymakamlığı tarafından tahsis edilen Kızılkaya İlköğretim Okulu binasında belgeleriyle birlikte yakın bir gelecekte sergilenmeye başlayacaktır.

Aşıklı Kazı ve Araştırma Projesi-2013 programı çerçevesinde Kızılkaya Etnografya Merkezi’nde etnoğrafik malzemenin sergilenmesine yönelik çalışmalarımız sürmektedir.